Ana Sayfa Sağlık Sağlıklı Yaşamın 5 Sırrı

Sağlıklı Yaşamın 5 Sırrı

0

Çoğu insan kendinin sağlıklı bir şekilde yaşlandığını ve arkadaşları, dostları ve ailesiyle bolca aktivite dolu iyi bir yaşam sürdüğünü zanneder. Uzun ve Sağlıklı Yaşam, birçok insanın hayalini kurduğu bir şey olsa da, gerekli önlemler, öneriler dikkate alınmadığı sürece hayalde kalır. Gerçek şu ki, birçok yaşlı, uzun ve sağlıklı yaşam için bu 12 önlemi alıyor. Peki bu önlemler hangileri ? Bu insanlar sağlıklı ve mutlu bir ruh halini korurken, yaşlılığın tüm faydalarından nasıl yararlanıyor? İşte onların en önemli 5 Sırrı ;

1-) Stresten Kaçının

Stres, onlarca kronik hastalık ve durumda etkin bir faktördür. Kaliforniya Üniversitesi – San Francisco tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Kronik stresten muzdarip kadınlar, vücuda ve beyine yaşlanmaya karşı yardımcı olabilen bir hormon olan Klotho düzeylerini önemli ölçüde azalttı.

2012’de British Medical Journal’da yayınlanan bir deneyde, çok fazla stres altında olan kişilerin %20 kalp krizi ve felç riski altında olduğunu buldu. Bu nedenle stresten olabildiğince uzak durmak, uzun yıllar mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmenin en iyi yollarından biridir. Hayatın stresini tamamen ortadan kaldırmak imkansız olsa da, meditasyon gibi stres yönetimi tekniklerini öğrenerek ve stresli hissettiğinizde yürüyüşe çıkmak, yemek pişirmek veya arkadaşlarınızla buluşmak gibi sağlıklı şeyler yaparak bununla daha iyi başa çıkmak mümkündür.

2-) Sağlıklı Bir Sosyal Yaşam Sürdürün


Arkadaşlarınızın sizi mutlu ettiğini biliyorsunuz, ama onların da daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceklerini biliyor muydunuz ? Birden fazla araştırma sonucunda yaşlandıkça yalnız kalmanın erken ölümden kalp hastalığına ve felce kadar her şeyde önemli bir risk faktörü olduğunu tespit etmişlerdir. Bu nedenle, yaşlandıkça sağlıklı aktif bir sosyal yaşam sürdürmenizi sağlamak akıllıca olacaktır. Bunu yapmak sizi yalnızca depresif belirtilerden korumakla kalmaz, aynı zamanda beyninizi Alzheimer hastalığı ve bunama gibi bilişsel gerileme belirtilerine karşı korumaya da yardımcı olur.

3-) Egzersiz Yapmak

Bir gençlik pınarı olsaydı yürüyüş yada koşu gibi görünürdü. Egzersiz, yaşlandıkça bedeninizi ve zihninizi zinde tutmanın en iyi yollarından biridir. Günlük egzersiz, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlardan kaçınmanıza yardımcı olmanın yanı sıra beyindeki ruh halini yükselten hormonları arttırmaya yardımcı olabilir ve vücudumuzun yıllar boyunca zinde, sağlıklı ve yetenekli kalmasına katkıda bulunur. Ek olarak, egzersiz yeni insanlarla tanışmanın, bir toplulukla meşgul olmanın ve yeni şeyler öğrenmeye devam etmenin harika bir yoludur.

4-) Gönüllülük

Gönüllülük, toplumumuzda fark yaratmanın ve inandığınız bir amaca hizmet etmenin en iyi yollarından biridir. Ayrıca, altın yıllarınızın keyfini olabildiğince çok çıkarmanızı sağlamanın en iyi yollarından biridir. Araştırmalar, inanç, din veya toplum hizmeti yoluyla daha yüksek bir amaç duygusuna sahip olan insanların, olmayanlardan daha uzun yaşadığını göstermiştir.

Nasıl ve ne zaman hizmet vereceğinizi belirlemek için “herkese uyan tek beden” kuralı olmasa da, kendinizden daha büyük bir şeye dahil olmanın, yaşlandıkça aktif, bağlı ve tutuklu kalmanın en iyi yollarından biri olduğu açıktır.

Bunun ışığında, inandığınız bir şeye dahil olmak akıllıca olacaktır. Bunun bir cami, gönüllü bir kuruluş veya inanç temelli bir topluluk olması önemli değildir. Tutkulu olduğunuz bir konuyu seçin ve ona biraz zaman ayırın. Bu uzun ömürlülüğünüz ve mutluluğunuzla doğrudan bir bağlantısı varmış gibi görünmese de, birçok insanın sandığından daha önemlidir.

5-) Sağlıklı Beslen

Sağlıklı besinler tüketmediğiniz sürece gerçekten sağlıklı olmanız imkansızdır. Bol miktarda buğday, çavdar, arpa ve diğer tam tahılları yiyen insanlar, yemeyenlere göre daha uzun ömürlü olurlar. Bunun nedeni, bu yiyeceklerin polifenol adı verilen ve erken ölüm riskini azaltmaya, beyin sağlığını korumaya kanser, kalp hastalığı, solunum hastalığı ve diyabet olasılığını azaltmaya yardımcı olabilecek besinler sunmasıdır. Maksimum sağlık sağlamak için bol yapraklı yeşillik, sebze, protein, ve lif içeren uygun bir besin karışımını yediğinizden emin olun.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version