Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz ?

0
64
gunde-ne-kadar-su-icmeliyiz

Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudur.

Vücut gün boyunca sürekli su kaybeder, çogunlukla idrar veya ter yoluyla vücuttan attılır. Dehidrasyonu önlemek amacıyla her gün yiyecek ve içeceklerden bol su almanız gerekir.

Her gün ne kadar su içmemiz gerektiğine dair birçok farklı görüş bulunmaktadır.

Sağlık uzmanları genellikle günde yaklaşık 2 Litre veya yarım galona eşit olan sekiz adet 8 onsluk bardak önermektedir. Buna 8×8 kuralı denir ve hatırlaması çok kolaydır.

Ancak bazı uzmanlar, susamadığımız zamanlarda bile gün boyunca sürekli su yudumlamamız gerektiğine inanıyor.

Çoğu şeyde olduğu gibi bu kişiye bağlıdır. Pek çok faktör ( hem iç hem de dış ) sonuçta ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu etkiler.

Ne kadar suya ihtiyacınız olduğu birçok şeye bağlıdır aslında ve kişiden kişiye değişir. Yetişkinler için ABD Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri’nin genel tavsiyesi şudur;

  • Kadınlar İçin Günde 11.5 Bardak ( 2.7 Litre )
  • Erkekler İçin Günde 15.5 Bardak ( 3.7 Litre )

Buna sudan gelen sıvılar, çay, meyve suyu gibi içecekler ve yiyeceklerde dahildir. Suyunuzun ortalama %20’sini yediğiniz gıdalardan alırsınız.

Başkalarından daha fazla suya ihtiyacınız olabilir. Ne kadar suya ihtiyacınız olduğu şunlara göre değişiklik gösterebilir;

  1. Nerede Yaşıyorsun ? Sıcak nemli veya kuru alanlarda daha fazla suya ihtiyacınız olacak. Ayrıca dağlarda veya yüksek rakımlarda yaşıyorsanız daha fazla suya ihtiyacınız olacak.
  2. Diyetin. Çok fazla kahve veya diğer kafeinli içeceklerden içerseniz daha fazla idrara çıkma yoluyla daha fazla su kaybedebilirsiniz. Diyetinizdeki yiyecekler tuz, şeker veya bahara açısından yüksek ise, muhtemelen daha fazla su tüketmeniz gerekecektir.
  3. Sıcaklı veya Mevsim. Terleme nedeniyle daha sıcak aylarda soğuk olanlara göre daha fazla suya ihtiyacınız olabilir
  4. Çevren. Dışarıda güneşte veya yüksek sıcaklıklarda veya ısıtılmış bir odada daha fazla zaman geçirirseniz, daha hızlı susuzluk hissedebilirsiniz.
  5. Ne Kadar Aktifsin ? Gün içinde hareket ediyorsanız, çok yürüyorsanız veya ayakta duruyorsanız, masa başında oturan birinden daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır. Egzersiz yaparsanız veya herhangi bir yoğun aktivite yaparsanız, su kaybını kapatmak için daha fazla su içmeniz gerekecektir.
  6. Sağlığın. Enfeksiyon, ateş, kusma veya ishal nedeniyle sıvı kaybederseniz, daha fazla su içmeniz gerekecektir. Şeker hastalığı gibi bir sorununuz varsa, daha fazla suya da ihtiyacınız olacaktır. Diüretikler gibi bazı ilaçlar da su kaybetmenize neden olabilir. Suyun sağlıktaki öneminden bahsettiğim diğer makaleme burdan bakabilirsiniz.
  7. Hamile veya emziren. Hamileyseniz veya veya bebeğinizi emziriyorsanız, susuz kalmamak için fazladan su içmeniz gerekir. Sonuçta, vücudunuz işi iki ( veya daha fazla ) için yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz