Gargara COVİD-19’u Önler Mi ?

0
58
gargara-covid19a-iyi-gelir-mi

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre en az yüzde 0,07 setipiridinyum klorür (CPC) içeren ağız gargaraları, COVID-19’un yayılma hızını azaltmada etkili olacağını iddia ediyorlar.

COVID-19 pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte elleri yıkamak, sosyal mesafe kurallarına uymak ve özellikle maske takmak günlük yapılan alışkanlıklarımız arasına girmiş durumda. Ancak İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre bu alışkanlıklarımız arasına bir yenisi daha eklenecek gibi.

Cardiff Üniversitesi’nden birkaç bilim adamı tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada en az yüzde 0,07 setipiridinyum klorür (CPC) içeren ağız gargaralarının, Covid-19 virüsünün yayılma hızını ciddi derecede azaltacağını belirtmektedirler. Ancak araştırma sonuçlarına göre söz konusu ağız gargaraları, COVID-19 hastalarının tükürüklerinde bulunan SARS-COV-2 miktarının ciddi şekilde azaltılmasını sağlıyor.

Ağız gargaralarının COVID-19’un yayılma hızını azaltıp azaltmayacağı 2021 yılı başlarında belli olacak

Kısa süre önce yayınlanan çalışmayı gerçekleştiren grubun lideri olan Profesör David Thomas, doğal olmayan koşullarda gerçekleştirilen söz konusu çalışmanın umut verici sonuçlar ortaya koyduğunu dile getirirken; şimdilik kesin bir yargıya varılması için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Prof. Thomas, laboratuvarda elde ettikleri sonuçların gerçek COVID-19 hastalarında da geçerli olup olmadığını anlamaları gerektiğini belirtirken, bu konudaki klinik çalışmaların 2021’in başlarında bitirilmesi beklediklerini ifade etti. Uzman periodontolog Dr. Nick Claydon ise çalışmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada laboratuvarda elde edilen sonuçların hastalarda da geçerli olması halinde günlük hayatımıza yeni bir rutin eklenebileceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz