Dünyanın İlk Uçan Arabası PAL-V

0
70
ilk-ucan-araba-PALV

PAL-V Liberty, Hollanda’lı bir şirket tarafından geliştirilen Avrupa’da karayolu kullanımı için onaylanmış, türünün ilk örneği olan uçan arabadır.

PAL-V, 2012’de test uçuşunu tamamladıktan sonra ilk uçan araba olan Liberty’nin tasarımına başladı.

Son zamanlarda yapılan testler sonucunda Liberty, zorlu Avrupa yollarında yapılan testlerini geçti ve şimdi resmi bir plaka ile yollara çıkmasına izin verildi. Şubat 2020’den bu yana test pistlerinde yürütülen titiz ve kapsamlı bir sürüş testini başarı tamamladı. Ses ve fren testlerini başarı ile tamamlayan ilk uçan araba Liberty, önümüzdeki aylarda ise dayanıklılık testini başarı ile geçeceği düşünülüyor.

2015 yılından beri PAL-V Liberty tasarımı, EASA (Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı) ile havacılık sertifikasyonundan geçiyor. 2022’de tamamlanması bekleniyor. PAL-V Liberty, PAL-V One ile daha önceki uçuş testi programında biriken sertifika deneyiminden önemli ölçüde yararlanıyor. Son 150 saatlik uçuş testinin yapılabilmesi için 1200’den fazla test raporunun tamamlanması gerekir. Bundan sonra ise müşterilere satışına başlanacak.

PAL-V CEO’su Robert Dingemanse şunları ekledi: “Bu bizim için ileriye doğru bir başka büyük adım, şimdi son kilometre taşlarına ‘gidiyoruz’. Buna paralel olarak, PAL-V’yi müşterilere göstermek için Avrupa’da yol gösterileri düzenliyoruz: Nerede buluşacağız? “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz