Akciğere İyi Gelen 8 Yiyecek

0
61
akcigere-ne-iyi-gelir-akcigere-iyi-gelen-yiyecekler-nelerdir

Akciğerlerimizi sağlıklı tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Yine de sigara dumanı ve diğer enflamatuar faktörler kaçınılmaz olduğu için bu çift organa çok fazla zarar vermektedir.

Dahası, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve pulmoner fibroz gibi yaygın durumlar yaşan kalitenizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Bununlar birlikte, araştırmalar, besin açısından zengin bir diyet dahil olmak üzere yaşam tarzı değişikliklerinin akciğerlerinizi korumaya, hatta akciğer hasarını ve hastalık semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Dahası, spesifik besinler ve yiyeceklerin özellikle akciğer için faydalı olduğu tespit edilmiştir.

İşte Akciğere iyi gelen 8 yiyecek;

1- Pancar ve Pancar Yeşillikleri

Pancar bitkisinin canlı renklere sahip kökü ve yeşillikleri, akciğer fonksiyonunu optimize eden bileşikler içerir.

Pancar ve pancar yeşillikleri, akciğer fonksiyonuna fayda sağladığı gösterilen nitratlar açısından zengindir. Nitratlar kan damarlarını gevşetmeye, kan basıncını düşürmeye ve oksijen alımını optimize etmeye yardımcı olur.

Pancar bitkisinin, KOAH ve akciğerlerde yüksek tansiyona neden olan bir hastalık olan pulmoner hipertansiyonda dahil olmak üzere akciğer rahatsızlığı olan kişilerde fiziksel performansı ve akciğer fonksiyonunu iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

Ek olarak pancar yeşillikleri, tümü akciğer sağlığı için gerekli olan, magnezyum, potastum, C vitamini ve karotenoid antioksidanlarla doludur.

2- Biber

Biber, vücudunuzda güçlü bir antioksidan görevi gören suda çözünür bir besin olan en zengin C vitamini kaynakları arasındadır. Yeterli C vitamini almak özellikle sigara içenler için önemlidir.

Aslında, sigara dumanının vücudumuzun antioksidan depoları üzerindeki zararlı ektileri nedeniyle sigara içen kişilerin günde 35 mg C vitamini tüketmeleri önerilir.

Bununlar birlikte, birçok çalışma, sigara içenlerin daha yüksek C vitamini dozlarından yararlanabileceği ve yüksek C vitamini alımına sahip sigara içenlerin, düşük C vitamini alımına sahip olanlara göre iyi akciğer fonksiyonuna sahip olduğunu göstermektedir.

Sadece bir orta boy (119 gram) tatlı kırmızı biber tüketmek, önerilen C vitamini alımının %169’unu sağlar.

3- Elma

Araştırmalar, düzenli elma yemenin akciğerleri geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Ek olarak, haftada beş elma veya daha fazla elma tüketmek KOAH olma riskini daha aza düşürür.

Elma tüketimi ayrıca astım ve akciğer kanseri riskini önemli derecede azaltır. Bunun nedeni ise elmada yüksek derecede bulunan Flavonoidler ve C vitaminidir.

4- Kabak

Kabakların parlak renkli kabuğu, akciğer sağlığını koruyan çeşitli bileşikleri içerir. Beta karoten, lutein ve zeaksantin de dahil olmak üzere karotenoidler açısından da baya zengindir. Bunların hepsi güçlü antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

Sigara içenler, kabak gibi karotenoid açısından zengin yiyecekler tüketirse önemli ölçüde fayda sağlar.

Araştırmalar, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre %25 daha düşük karotenoid antiosidan konsantrasyonlarına sahip olabileceğini ve bu da akciğer sağlığına zarar verebileceğini göstermektedir.

5- Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkileri nedeniyle genellikle genel sağlığı geliştirmek için kullanılır. Zerdeçaldaki ana aktif bileşen olan curcumin, akciğeri desteklemek için özellikle faydalı olabilir.

2.478 kişide yapılan bir araştırma, curcumin alımının Akciğeri önemli ölçüde koruduğuna ulaşıldı. Bundan dolayı akciğere iyi gelen yiyecekler arasına yazılabilir.

6- Yaban Mersini

Yaban mersini vitamin bakımından zengindir, tüketilmesi akciğerin hastlalıklara karşı korunması hususunda çok önemlidir.

Yaban mersini, içerdiği malvidin, cyanidin, peonidin, delphinidin ve petunidin açısından zengin bir antosiyanin kaynağıdır.

Antosiyaninler, akciğer dokusunu oksidatif hasardan koruduğu kanıtlanan güçlü pigmentlerdendir.

7- Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana, uygun fiyatlı ve zengin bir antosiyanin kaynağıdır. Bu bitki pigmentleri kırmızı lahanaya canlı rengini verir. Dahası lahana lifle doludur. Araştırmalar, daha fazla lif tüketen kişilerin, düşük miktarda lif tüketenlere göre Akciğer sağlığının daha iyi olduğu görülmektedir.

8- Zeytin Yağı

Zeytinyağı tüketimi astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına karşı korunmaya yardımcı olur. Zeytinyağı, vücuda önemli katkıları olan polifenoller ve E vitamini dahil olmak üzere konsantre bir anti-enflamatuar antioksidan kaynağıdır. Örenğin, 871 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, yüksek miktarda zeytinyağı tüketenlerin astım hastalığına yakalanma riskinin azaldığı gözlemlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz